Skip to main content

Európai Szolidaritási Testület

A közösség ereje

Alapelvek

Magatartási elvek

Az alábbiakban átfogó magatartási elvek megfogalmazására törekedtünk, tekintettel arra, hogy a potenciális résztvevők és szervezetek sokfélék lehetnek, és a tevékenységek is egymástól eltérő közegben zajlanak. Ezért az itt ismertetett elveket minden esetben az adott tevékenység egyedi jellemzőihez kell igazítani.

Fiatal résztvevők

A különböző szervezetek nagyon sok időt, energiát és erőforrást fordítanak arra, hogy megszervezzék a tevékenységeket, amelyekben a Testület tagjaként részt vehetsz. Alapvető elvárás, hogy a résztvevők megbecsüljék ezt a munkát, és tiszteletet tanúsítsanak mindazon személyek és közösségek iránt, akikkel vagy amelyekkel tevékenységük során közvetlenül kapcsolatba kerülnek.

Fogadó szervezetek

A résztvevők különböző elvárásokkal és elképzelésekkel érkeznek, és világnézeti meggyőződésük sem egyforma. Ezt mindig figyelembe kell venni, ugyanis a fogadó szervezet felelőssége, hogy tiszteleten és bizalmon alapuló környezetet biztosítson az önkéntesek számára. 

Személyes kötelezettségvállalás

  • Ahhoz, hogy a magatartási elveknek megfelelj, fiatal résztvevőként a következőket kell vállalnod:
  • Magaménak vallom a közös értékeket: szolidaritást tanúsítok mások iránt, és tiszteletben tartom az emberi méltóságot és az emberi jogokat. Támogatom egy olyan társadalom létrehozását, amelyben érvényre jut a jog- és esélyegyenlőség, a pluralizmus, a diszkriminációmentesség, a tolerancia, az igazságosság, a kölcsönös segítségvállalás és az egyenlőség.
  • Törekszem az emberek közötti szolidaritás elmélyítésére, tiszteletben tartva ugyanakkor a különböző kultúrákat és hagyományokat. Magaménak érzem azt a közös célt, miszerint olyan közösséget kívánunk építeni, amely a felelősség megosztásán és egymás támogatásán alapul.
  • Érdemben ki akarom venni a részem a társadalom javát szolgáló munkából, és a szolidaritás, az együttműködés és a kölcsönös megértés szellemében fogok dolgozni.
  • Nem teszek olyat, amivel bárkit – magamat vagy másokat – veszélybe sodorhatok.

Gyakorlati tudnivalók

  • A Testületbe való jelentkezés önkéntes, a fiókodat pedig bármikor törölheted (kivéve, ha részt vettél önkéntes tevékenységben). További információkért olvasd el az Európai Ifjúsági Portál adatvédelmi nyilatkozatát (https://youth.europa.eu/privacy_hu).
  • Visszautasíthatsz önkéntes tevékenységgel kapcsolatos ajánlatokat – ez nem fogja csökkenteni az esélyt, hogy a jövőben más ajánlatokat kapj.
  • Senki nem kötelezhet arra, hogy részvételi díjat fizess a tevékenységekben való közreműködésért.

Az önkéntes tevékenységet illetően:

  • A tevékenység előtt és közben egyértelmű tájékoztatást kapsz az ellátandó feladatokról, és szükség esetén megfelelő képzésben és nyelvi támogatásban részesülhetsz.
  • A megbízatás elfogadásakor megállapodást kell aláírnod a fogadó szervezettel, amely részletesen meghatározza a munkavégzés feltételeit.
  • Tiszteletben kell tartanod a fogadó szervezet szabályait, szervezeti felépítését és eljárásait (ez az egészséged, biztonságod és emberi méltóságod megőrzése érdekében is fontos lehet). 
  • Be kell tartanod a fogadó ország törvényeit.
  • Amikor tevékenységed véget ér, az Európai Szolidaritási Testület tanúsítványt állít ki a részvételedről.