Skip to main content
© European Union © European Union

Kas yra ES jaunimo dialogas?

Atnaujinta Penktadienis, 05/04/2024

ES jaunimo dialogas – tai jaunimo ir už sprendimus atsakingų asmenų dialogas, kuris vyksta pagal ES jaunimo strategiją.

Kodėl rengiamas ES jaunimo dialogas?

Tai būdas užtikrinti, kad apibrėžiant ES jaunimo politiką būtų atsižvelgiama į jaunimo ir jaunimo organizacijų nuomonę, požiūrį ir poreikius.

Tai padeda įgyvendinti 2019–2027 m. ES jaunimo strategiją, kurios trys pagrindinės sritys yra „įtraukti, susieti, suteikti galių“ ir pagal kurią skatinamas ES šalių bendradarbiavimas visais su jaunimu susijusiais klausimais.

Kaip tai vyksta?

Dialogas su politikos formuotojais ir kita dialogo veikla vyksta 18 mėnesių darbo ciklais. Kiekviename cikle daugiausiai dėmesio skiriama konkrečiai už jaunimo reikalus atsakingų ministrų tarybos nustatytai temai.

Dabartinė tema (nuo 2023 m. liepos 1 d. iki 2024 m. gruodžio 31 d.) – „Mums reikia jaunimo“.

Todėl teminis prioritetas yra tiesiogiai susijęs su jaunimo tikslu Nr. 3 (įtrauki visuomenė).

Į jaunimo dialogą siekiama įtraukti visus jaunuolius, įskaitant turinčius mažiau galimybių ir šiuo metu neužsiimančius jokia aktyvia veikla. Kiekvienoje valstybėje narėje šį procesą organizuoja nacionalinės darbo grupės, atsakingos už savo šalyje vykdomas konsultacijas ir darbą su jaunimu, jaunimo organizacijomis ir politikos formuotojais.

Trijų paeiliui pirmininkaujančių valstybių narių grupė vadovauja ES jaunimo dialogo įgyvendinimui, koordinavimo grupėje glaudžiai bendradarbiaudama su Europos Komisija ir nacionalinėmis agentūromis, taip pat su Europos jaunimo forumu ir kitais jaunimo pilietinės visuomenės atstovais.

Kaip pasinaudoti parama?

ES jaunimo dialoge paprastai dalyvaujama per jaunimo organizaciją, daugiausia nacionaliniu lygmeniu. Jei norite dalyvauti dialoge kaip organizacija arba kaip individualus asmuo, kreipkitės į savo nacionalinę jaunimo tarybą.

Nacionalinės jaunimo tarybos kontaktinius duomenis rasite čia.

Kai kuriais atvejais taip pat galima tiesiogiai dalyvauti ES lygmeniu per tarptautinę nevyriausybinę jaunimo organizaciją. Tai priklauso nuo dabartinės dialogo temos. 

Kokių rezultatų galima tikėtis?

Pasibaigus nacionalinio ir Europos masto veiklai, jos rezultatai parengiami, analizuojami ir toliau svarstomi ES jaunimo konferencijose. Jose jaunimo atstovai ir politikos formuotojai turi galimybę kartu dirbti ir Europos Sąjungai pateikti bendrą poziciją. Šios konferencijos vyksta dukart per metus, jas rengia ES Tarybai pirmininkaujanti šalis.

ES jaunimo dialogo veikla pagrįstos išvados pateikiamos Europos Sąjungos Tarybai. Po to Taryba gali priimti politikos dokumentą, kuriame būtų pateikta jaunimo nuomonė. Pavyzdžiui, per 2018 m. ciklą buvo suformuluota 11 jaunimo tikslų, kurie po politinio proceso ir derybų ES Taryboje buvo įtraukti į ES jaunimo strategiją:

  • priartinti ES prie jaunimo;
  • užtikrinti lyčių lygybę;
  • įtrauki visuomenė;
  • informavimas ir konstruktyvus dialogas;
  • psichikos sveikata ir gerovė;
  • kaimo jaunimo pažanga;
  • kokybiškas užimtumas visiems;
  • kokybiškas mokymasis;
  • visiems skirta erdvė ir visų dalyvavimas;
  • tvari žalioji Europa;
  • jaunimo organizacijos ir Europos programos.

Susipažinkite su ES jaunimo dialogo biblioteka

ES jaunimo strategija padeda sutelkti ES politikos priemones, skatinti suinteresuotųjų subjektų veiksmus nacionaliniu, regioniniu bei vietos lygmenimis ir taip įgyvendinti jaunimo viziją.