Skip to main content
© European Union © European Union

Čo je Európsky dialóg s mládežou?

Posledná aktualizácia piatok, 05/04/2024

Európsky dialóg s mládežou je iniciatíva v rámci stratégie EÚ pre mládež, ktorej cieľom je umožniť diskusiu mladých ľudí s tvorcami politík.

Aký je zmysel Európskeho dialógu s mládežou?

Je to spôsob, ako zabezpečiť, aby sa pri vymedzovaní politík EÚ v oblasti mládeže zohľadňovali stanoviská, názory a potreby mladých ľudí a mládežníckych organizácií.

Tento dialóg má prispieť k vykonávaniu stratégie EÚ pre mládež na roky 2019 – 2027, ktorá sa zameriava na tri hlavné oblasti vyjadrené heslom „zapájať, zaangažovať a posilniť“ a podnecuje spoluprácu medzi krajinami EÚ vo všetkých otázkach týkajúcich sa mladých ľudí.

Ako to prebieha?

Dialógy s tvorcami politík a s inými zainteresovanými stranami a ďalšie s tým súvisiace podujatia sa uskutočňujú v 18-mesačných cykloch. Každý cyklus sa zameriava na inú tému, ktorú stanovuje Rada ministrov pre mládež.

Súčasnou témou (od 1. júla 2023 do 31. decembra 2024) je „Potrebujeme mládež“.

Tematická priorita je preto priamo spojená s cieľmi pre mládež číslo 3: Inkluzívne spoločnosti

Cieľom dialógu s mládežou je osloviť všetkých mladých ľudí vrátane tých, ktorí majú menej príležitostí, ako aj tých, ktorí v súčasnosti nie sú aktívne zapojení do života spoločnosti. V každom členskom štáte organizujú tento dialóg vnútroštátne pracovné skupiny, ktoré sú zodpovedné za uskutočňovanie konzultácií a aktivít s mladými ľuďmi, mládežníckymi organizáciami a tvorcami politík v príslušnej krajine.

Vedúcu úlohu v riadení Európskeho dialógu s mládežou má skupina troch členských štátov v úzkej spolupráci s Európskou komisiou a národnými agentúrami, ako aj s Európskym fórom mládeže a s ďalšími zástupcami občianskej spoločnosti z radov mládeže. Tieto subjekty spolu tvoria koordinačnú skupinu.

Ako sa zapojiť?

Do dialógu EÚ s mládežou sa väčšina ľudí zapája cez nejakú mládežnícku organizáciu, väčšinou na vnútroštátnej úrovni. Ak sa chcete do dialógu zapojiť, či už ako organizácia, alebo ako jednotlivec, mali by ste sa obrátiť na národnú radu mládeže vo svojej krajine.

Kontaktné údaje na vašu národnú radu mládeže nájdete tu.

V niektorých prípadoch je možné zapojiť sa aj priamo na úrovni EÚ prostredníctvom medzinárodnej mimovládnej mládežníckej organizácie. Závisí to od toho, aká je aktuálna téma dialógu. 

Aký je výsledok?

Po skončení aktivít na vnútroštátnej aj európskej úrovni sa výsledky zhromaždia, dôkladne analyzujú a ďalej prediskutujú na konferenciách EÚ pre mládež. Zástupcovia mládeže a tvorcovia politík tam majú príležitosť sformulovať spoločné stanovisko EÚ. Konferencie EÚ pre mládež sa konajú dvakrát ročne a organizuje ich krajina, ktorá práve predsedá Rade EÚ.

Závery vychádzajúce z Európskeho dialógu s mládežou sa predkladajú Rade Európskej únie. Rada potom môže prijať politický dokument, v ktorom sú obsiahnuté názory mladých ľudí. Napríklad v predchádzajúcom cykle v roku 2018 bolo sformulovaných 11 cieľov v oblasti mládeže, ktoré boli následne, po prerokovaní v Rade EÚ, začlenené do stratégie EÚ pre mládež. Ide o tieto ciele:

  • Spájanie EÚ s mládežou
  • Rovnosť všetkých rodov
  • Inkluzívne spoločnosti
  • Informácie a konštruktívny dialóg
  • Duševné zdravie a pohoda
  • Podpora vidieckej mládeže
  • Kvalitné zamestnanie pre všetkých
  • Kvalitné vzdelávanie
  • Priestor a účasť pre všetkých
  • Udržateľná zelená Európa
  • Mládežnícke organizácie a európske programy

Pozrite si knižnicu s materiálmi na tému Európskeho dialógu s mládežou.

Stratégia EÚ pre mládež prispieva k tomu, aby sa vízie mladých ľudí uskutočnili v praxi, a to mobilizáciou politických nástrojov EÚ, ako aj podnecovaním opatrení zainteresovaných strán na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni.