Skip to main content
© European Union © European Union

Какво представлява диалогът по въпросите на младежта в ЕС?

Последна актуализация петък, 05/04/2024

Диалогът по въпросите на младежта в ЕС е механизъм за комуникация между младите хора и създателите на политики, като той се осъществява в рамките на стратегията на ЕС за младежта.

Защо е необходим диалогът по въпросите на младежта в ЕС?

Това е начин да се гарантира, че мненията, вижданията и нуждите на младите хора и младежките организации се вземат предвид при определянето на политиките на ЕС за младежта.

Диалогът подпомага изпълнението на стратегията на ЕС за младежта за периода 2019—2027 г., която е насочена към три основни области — свързване, ангажиране и овластяване, и насърчава сътрудничеството между страните от ЕС по всички въпроси, свързани с младите хора.

Как става това?

Диалогът със създателите на политики и други основани на диалог дейности се провеждат в рамките на 18-месечни работни цикли. Всеки цикъл е посветен на различна тема, определена от Съвета на министрите по въпросите на младежта.

Настоящата тема (от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2024 г.) е „Нуждаем се от младежта“.

Затова тематичният приоритет е пряко свързан с цели за младежта номер 3: Приобщаващи общества

Целта на диалога по въпросите на младежта е да бъдат обхванати всички млади хора, включително тези с по-малко възможности и тези, които в момента не са активни и приобщени. Във всяка страна от ЕС процесът се организира от национални работни групи, които отговарят за провеждането на консултации и дейности с млади хора, младежки организации и създатели на политики в съответната страна.

Тройката председателства играе водеща роля в провеждането на диалога по въпросите на младежта в ЕС в тясно сътрудничество с Европейската комисия и националните агенции, както и с Европейския младежки форум и други представители на младежкото гражданско общество в рамките на координационна група.

Как да участвате?

Участието в диалога на ЕС по въпросите на младежта обикновено се осъществява чрез младежка организация, предимно на национално равнище. Ако искате да участвате в диалог като организация или като физическо лице, трябва да се свържете с вашия национален младежки съвет.

Можете да намерите координатите за връзка с вашия национален младежки съвет тук.

В някои случаи е възможно и пряко участие на равнище ЕС чрез международна неправителствена младежка организация. Това зависи от настоящата тема на диалога. 

Какъв е крайният резултат?

След като дейностите на европейско и национално равнище приключат, резултатите се събират, анализират и обсъждат на конференции на ЕС по въпросите на младежта. Там представителите на младите хора и създателите на политики имат възможност да работят заедно и да изпратят съвместно послание на ЕС. Тези конференции се провеждат два пъти в годината и техен домакин е страната, която председателства Съюза.

Заключенията от дейностите, свързани с диалога по въпросите на младежта в ЕС, се представят на Съвета на Европейския съюз. След това Съветът може да приеме политически документ, в който да бъдат представени вижданията на младите хора. Така например в рамките на предишния цикъл през 2018 г. бяха определени 11 цели за младежта, които след това бяха добавени към стратегията на ЕС за младежта в резултат от политически процес и преговори в Съвета на ЕС:

  • Свързване на ЕС с младежта
  • Равенство между половете
  • Приобщаващи общества
  • Информация и конструктивен диалог
  • Психично здраве и благоденствие
  • Осигуряване на подкрепа на младежта в селските райони
  • Качествена заетост за всички
  • Качествено учене
  • Пространство и участие за всички
  • Устойчива зелена Европа
  • Младежки организации и европейски програми за младежта

Вижте библиотеката на ЕС за диалог по въпросите на младежта.

Стратегията на ЕС за младежта допринася за реализиране на визията за младите хора чрез мобилизиране на политически инструменти на ЕС, както и чрез стимулиране на действия на заинтересованите страни на национално, регионално и местно равнище.