Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Младежи призовават за действия за климата в цяла Европа

Последна актуализация вторник, 28/09/2021

<p>Последното десетилетие бе най-горещото в историята и хиляди млади хора по цял свят призоваха за спешни действия за климата.</p>

Това движение в световен мащаб призовава учащите от цял свят да пропускат часовете си в петък, за да протестират под мотото #FridaysForFuture (Петъци за бъдещето). Всичко започва с протеста на 15-годишната Грета Тунберг за по-решителни действия в областта на климата пред шведския парламент през август 2018 г. Постепенно движението се разпростира по цял свят. Оттогава Грета става глобално известна, номинирана е за Нобелова награда за мир през 2019 г. и 2020 г. и е избрана за личност на годината на списание „Тайм“ за 2019 г.

Наред с други искания протестиращите призовават световните лидери да спазват Парижкото споразумение, което е първото по рода си всеобщо правно обвързващо глобално споразумение за климата, подписано от 195 държави през 2015 г. Основната му цел е да се ограничи повишаването на световната температура до 2°C в сравнение с прединдустриалната епоха преди края на века и да се положат усилия за ограничаването му дори до 1,5°C.

Демонстрация за климата на младежи в Брюксел в присъствието на Грета Тунберг (Брюксел, 21 февруари 2019 г.)

Исканията на младежта 

Младите по света наблюдават разгръщането на криза след криза, свързани с околната среда, и повечето протести правят връзка между глобалните и местните искания. Младите активисти в областта на околната среда са гневни от липсата на достатъчни промени, а учените не спират да ни предупреждават, че стигаме до необратимо състояние на климата. 

„Защо да уча за бъдеще, което може въобще да не дойде, когато никой не прави нищо, за да спаси това бъдеще? Какъв е смисълът да помним факти, когато най-важните факти явно не означават нищо за нашето общество“ — Грета Тунберг

В неотдавнашно проучване младите хора посочват опазването на околната среда и борбата с изменението на климата като един от най-важните приоритети за Европейския съюз (Евробарометър 478). В целия Европейски съюз гражданите изказват опасения във връзка с изменението на климата и подкрепят действията за справяне с него (Евробарометър относно изменението на климата).

Какво искат младите хора? Много младежи, участващи активно в движението за климата, призовават за радикални промени за справяне с кризата, като например ускоряване на действията за намаляване на емисиите на парникови газове, прекратяване на инвестициите в изкопаеми горива, опазването на биологичното разнообразие и възстановяване на екосистемите.

Тези протести ясно показват, че младежкият активизъм заема важно място в Европа и извън нея. Младите хора са начело на промените в своите общности и призовават възрастните да поемат своята отговорност за спасяване на тяхното бъдеще.

Как Европейският съюз може да подкрепя младите активисти?

Действията в областта на климата са в центъра на Европейския зелен пакт — амбициозен пакет от мерки, вариращи от значително намаляване на емисиите на парникови газове до инвестиции в авангардни изследвания и иновации с цел опазване на околната среда в Европа. 

ЕС и неговите държавите членки участват в международните усилия за борба с изменението на климата съгласно Конвенцията на ООН за климата. 

Успоредно с това политическо действие ЕС предлага различни възможности за финансиране на младите хора и младежките организации. Въпреки че тези програми не обхващат само изменението на климата, те дават възможност за осъществяване на проекти по тази тема:

  • Европейски корпус за солидарност — инициатива, основана на доброволчеството, която позволява на младите хора да дадат своя принос на практика в различни области, включително за опазване на околната среда. Тази схема е достъпна за младежи на възраст между 17 и 30 години.
  • Младежки обмен по „Еразъм+“ — възможност за младежи на възраст между 13 и 30 години от различни държави да се срещнат, живеят и работят заедно по общи проекти за кратки периоди от време (5—21 дни).
  • Еразъм за млади предприемачи — трансгранична програма за обмен, която предоставя на нови или бъдещи предприемачи възможността да се учат от опитни предприемачи, които управляват малки предприятия в друга участваща държава.

Институциите на ЕС разполагат с механизми за диалог с младите хора чрез диалога на ЕС по въпросите на младежта, гражданските диалози и други инициативи.