Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Mladi povsod po Evropi pozivajo k podnebnim ukrepom.

Zadnja sprememba Torek, 28/09/2021

<p>Preteklo desetletje je bilo najbolj vroče, odkar merimo temperature. Zato je tisoče mladih pozivalo k nujnim podnebnim ukrepom po vsem svetu.</p>

#FridaysForFuture je svetovno gibanje, v okviru katerega se učenci po vsem svetu v petek namesto k pouku odpravijo na protest. Začelo se je avgusta 2018 s protesti 15-letne Grete Thunberg za strožje ukrepe proti podnebnim spremembam pred švedskim parlamentom. Počasi se je to gibanje razširilo po vsem svetu. Greta je postala znana po vsem svetu, bila je nominirana za Nobelovo nagrado za mir v letih 2019 in 2020 ter imenovana za osebnost leta 2019 v reviji Time.

Protestniki od svetovnih voditeljev med drugim zahtevajo spoštovanje Pariškega sporazuma, prvega univerzalnega, pravno zavezujočega svetovnega sporazuma o podnebju, ki ga je leta 2015 podpisalo 195 držav. Njegov glavni cilj je pred koncem stoletja omejiti zvišanje temperature na manj kot 2 °C v primerjavi s predindustrijsko dobo ter si prizadevati za nadaljnjo omejitev na 1,5 °C.

Podnebni protest mladih v Bruslju z Greto Thunberg (Bruselj, 21. februarja 2019)

Zahteve mladih 

Mladi so po vsem svetu priče okoljskih kriz, ki se vrstijo druga za drugo ter na protestih zahtevajo ukrepanje na lokalni in globalni ravni. Mladi okoljski aktivisti se jezijo, da se ni dovolj spremenilo, čeprav nas znanstveniki nenehno svarijo, da se približujemo točki nepopravljive škode za okolje. 

„Zakaj bi se učili za prihodnost, ki je kmalu ne bo več, če nihče ne stori ničesar, da bi rešil to prihodnost? Zakaj bi se učili dejstev, če najpomembnejša dejstva naši družbi očitno ne pomenijo nič?“ Greta Thunberg

V nedavni raziskavi so mladi varstvo okolja in boj proti podnebnim spremembam opredelili kot glavno prednostno nalogo Evropske unije (Eurobarometer 478). Državljani celotne EU so zelo zaskrbljeni zaradi podnebnih sprememb ter podpirajo ukrepe za reševanje te težave (Eurobarometer o podnebnih spremembah).

Kaj si mladi želijo? Mnogi mladi, ki so dejavni na področju podnebnih sprememb, v boju proti podnebnim spremembam zahtevajo korenite spremembe, na primer s pospešitvijo ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, z ustavitvijo naložb v fosilna goriva, z zaščito biotske raznovrstnosti in z obnovo ekosistemov.

Protesti jasno kažejo, da ima aktivizem mladih pomembno mesto v Evropi in zunaj nje. Mladi so na čelu sprememb v svojih skupnostih ter odrasle pozivajo, da prevzamejo odgovornost za rešitev prihodnosti mladih.

Kako lahko Evropska unija podpre mlade aktiviste?

Podnebni ukrepi so v središču evropskega zelenega dogovora – ambicioznega svežnja ukrepov, ki zajema vse od zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do naložb v vrhunske raziskave in inovacije ter ohranjanja evropskega naravnega okolja. 

EU in njene države članice sodelujejo v mednarodnih prizadevanjih v boju proti podnebnim spremembam v okviru podnebne konvencije ZN. 

Poleg tega političnega ukrepa EU ponuja različne možnosti financiranja mladinskim organizacijam in mladim. Čeprav se navedeni programi ne nanašajo zgolj na podnebne spremembe, se lahko izvajajo tudi projekti s to vsebino:

  • Evropska solidarnostna enota: prostovoljska pobuda, ki mladim omogoča, da neposredno prispevajo na različnih področjih, vključno z varstvom okolja. Shema je na voljo mladim med 17. in 30. letom starosti.
  • Mladinske izmenjave Erasmus+: skupinam mladih med 13. in 30. letom starosti iz različnih držav omogoča, da se srečajo ter krajši čas skupaj bivajo in sodelujejo pri skupnih projektih (5–21 dni).
  • Program Erasmus za mlade podjetnike: program čezmejne izmenjave novim podjetnikom ali osebam, ki želijo postati podjetniki, omogoča, da se učijo od izkušenih podjetnikov, ki vodijo malo podjetje v drugi sodelujoči državi.

Institucije EU imajo vzpostavljene mehanizme za dialog z mladimi, in sicer preko dialoga EU z mladimi, dialoga z državljani in drugih pobud.