Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Mládež v celé Evropě vyzývá k přijetí opatření proti změně klimatu

poslední aktualizace úterý, 28/09/2021

<p>Poslední desetiletí bylo rekordně nejteplejší. Tisíce mladých lidí proto vyzývají politiky po celém světě k přijetí okamžitých opatření proti změně klimatu.</p>

Toto globální hnutí vyzývá studenty, aby každý pátek místo školy šli protestovat s heslem #FridaysForFuture. Vše začalo v srpnu 2018, kdy tehdy 15letá Greta Thunbergová začala před švédským parlamentem protestovat za okamžitá opatření k řešení změny klimatu. Toto hnutí se postupně rozšířilo po celém světě. Gretě se dostalo celosvětového uznání. Byla dvakrát nominována na Nobelovu cenu za mír – za rok 2019 a 2020 – a časopis Time ji zvolil osobností roku 2019.

Aktivisté mimo jiné žádají světové představitele, aby dodržovali Pařížskou dohodu, která je vůbec první právně závaznou celosvětovou dohodou o klimatu. V roce 2015 ji podepsalo 195 zemí. Jejím hlavním cílem je omezit do konce tohoto století nárůst teploty na Zemi na 2°C oproti předindustriální době a pokračovat v úsilí omezit tento nárůst na 1,5°C.

Demonstrace mládeže za klima v Bruselu za přítomnosti Grety Thunbergové (Brusel, 21. 2. 2019)

Co mladí lidé požadují? 

Mladí lidé po celém světě sledují jednu environmentální katastrofu za druhou. Většina protestů proto propojuje globální a místní požadavky. Mladí aktivisté jsou rozhněvaní: Nic se nezměnilo, i když vědci opakovaně upozorňují na to, že jsme dosáhli bodu, odkud již není návratu. 

„Proč bych se měla učit a myslet na budoucnost, když už možná brzy žádná nebude a když nikdo nic nedělá pro to, abychom tuto budoucnost zachránili? A proč se učit fakta, když je jasné, že ta nejdůležitější fakta pro naši společnost nic neznamenají,“ – Greta Thunbergová

V nedávném průzkumu uvedli mladí lidé ochranu životního prostředí a boj proti změně klimatu jako jednu z hlavních priorit, kterými by se Evropská unie měla zabývat (Eurobarometr č. 478). Občané v celé EU jsou změnou klimatu velmi znepokojeni a podporují opatření k jejímu řešení (Eurobarometr o změně klimatu).

Čeho chtějí mladí lidé dosáhnout? Mnoho mladých aktivistů požaduje, aby byly v zájmu boje proti klimatické krizi provedeny radikální změny – například urychlení opatření na snížení emisí skleníkových plynů, zastavení investic do fosilních paliv, ochranu biologické rozmanitosti a obnovení ekosystémů.

Tyto protesty jasně ukazují, že angažovanost mládeže zaujímá důležité místo v Evropě i mimo ni. Mladí lidé v rámci svých komunit usilují o změny a vyzývají starší generace k tomu, aby převzaly odpovědnost za záchranu jejich budoucnosti.

Jak může Evropská unie mladé aktivisty podpořit?

Boj proti změně klimatu je ústředním prvkem tzv. Zelené dohody pro Evropu – ambiciózního balíčku opatření, díky němuž bychom měli dosáhnout dalšího snižování emisí skleníkových plynů a navýšení investic do špičkového výzkumu a inovací s cílem zachovat evropské přírodní prostředí. 

Evropská unie a její členské státy se podílejí na mezinárodním úsilí v rámci úmluvy OSN o změně klimatu. 

Vedle této politické činnosti nabízí EU mladým lidem a mládežnickým organizacím různé možnosti financování. I když se témata těchto programů neomezují jen na změnu klimatu, je možné v rámci těchto témat realizovat projekty:

  • Evropský sbor solidarity: dobrovolnická iniciativa, která mladým lidem umožňuje prakticky přispět v různých oblastech, včetně ochrany životního prostředí. Program je určen mladým lidem ve věku 17–30 let.
  • Výměnné pobyty mládeže v rámci programu Erasmus+: umožňují skupinám mladých lidí ve věku 13–30 let z různých zemí se na krátkou dobu (5–21 dní) setkat a pracovat na společných projektech.
  • Erasmus pro mladé podnikatele: výměnný program, který začínajícím nebo budoucím podnikatelům umožňuje učit se od zkušených kolegů, kteří provozují malé podniky v jiné účastnické zemi.

Orgány EU mohou navazovat dialog s mladými lidmi prostřednictvím takových iniciativ jako je např. dialog EU s mládeží nebo dialogy s občany