Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Mladí ľudia v celej Európe volajú po opatreniach v oblasti klímy

Posledná aktualizácia utorok, 28/09/2021

<p>Posledné desaťročie bolo najteplejším v&nbsp;histórii meraní a&nbsp;tisícky mladých ľudí po celom svete vyzývajú na prijatie okamžitých opatrení v&nbsp;oblasti klímy.</p>

Toto globálne hnutie vyzýva študentov po celom svete, aby v piatky namiesto vyučovania organizovali protesty pod heslom #FridaysForFuture. Všetko sa začalo v auguste 2018, keď 15-ročná Greta Thunbergová začala protestovať pred švédskym parlamentom za posilnenie opatrení v oblasti klímy. Toto hnutie sa postupne rozšírilo po celom svete. Gretu odvtedy spoznal celý svet, v roku 2019 bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier a v roku 2020 ju časopis Time vyhlásil za osobnosť roka 2019.

Protestujúci okrem iného žiadajú od svetových lídrov, aby dodržiavali Parížsku dohodu, ktorá je vôbec prvou univerzálnou právne záväznou celosvetovou dohodou o klíme, ktorú v roku 2015 podpísalo 195 krajín. Jej hlavným cieľom je udržať nárast celosvetovej teploty pod úrovňou 2 °C v porovnaní s predindustriálnym obdobím a usilovať sa o ďalšie obmedzenie jej nárastu na hodnotu 1,5 °C.

Demonštrácia mladých ľudí za klímu v Bruseli s účasťou Grety Thunbergovej (Brusel, 21. 2. 2019)

Požiadavky mladých ľudí 

Mladí ľudia po celom svete sú svedkami jednej environmentálnej krízy za druhou a väčšina protestov spája globálne požiadavky s lokálnymi. Mladí environmentálni aktivisti sú nahnevaní, že sa zmenilo príliš málo, hoci vedci nás opakovane varujú, že sa z hľadiska klímy dostávame do bodu, z ktorého niet návratu. 

„Prečo by som mala študovať pre budúcnosť, ktorá už čoskoro nemusí byť, keď nikto nerobí nič pre záchranu tejto budúcnosti? Aký zmysel má učiť sa fakty, keď najdôležitejšie fakty pre našu spoločnosť evidentne nič neznamenajú?" ‒ Greta Thunbergová

V nedávnom prieskume mladí ľudia uviedli, že ochrana životného prostredia a boj proti zmene klímy je pre Európsku úniu hlavnou prioritou (Eurobarometer 478). Občania v celej EÚ majú výrazné obavy zo zmeny klímy a podporujú kroky na jej riešenie (Eurobarometer o zmene klímy).

Čo chcú mladí ľudia? Mnohí mladí ľudia aktívni v hnutí za klímu volajú po radikálnych zmenách zameraných na riešenie klimatickej krízy, ako je napríklad urýchlenie krokov na zníženie emisií skleníkových plynov, zastavenie investícií do fosílnych palív, ochrana biodiverzity a obnova ekosystémov.

Tieto protesty jasne ukazujú, že aktivizmus mladých ľudí zohráva dôležitú úlohu v Európe aj mimo nej. Mladí ľudia prinášajú zmenu vo svojich komunitách a vyzývajú dospelých, aby prevzali zodpovednosť za záchranu ich budúcnosti.

Ako môže Európska únia podporiť mladých aktivistov?

Opatrenia v oblasti klímy sú podstatou Európskej zelenej dohody – ambiciózneho balíka opatrení, ktoré sa týkajú snahy o znižovanie emisií skleníkových plynov, investícií do špičkového výskumu a inovácií, ako aj zachovania prírodného prostredia Európy. 

EÚ a jej členské krajiny sa podieľajú na medzinárodných snahách o boj proti zmene klímy v rámci Dohovoru OSN o zmene klímy. 

Okrem politických akcií ponúka EÚ rôzne možnosti financovania pre mladých ľudí a mládežnícke organizácie. Hoci tieto programy sú zamerané na širšiu oblasť než len na zmenu klímy, možno v rámci nich realizovať projekty na túto tému:

  • Európsky zbor solidarity: dobrovoľnícka iniciatíva, v rámci ktorej môžu mladí ľudia prakticky prispieť svojím dielom v rôznych oblastiach vrátane ochrany životného prostredia. Táto schéma je otvorená mladým ľuďom vo veku 17 až 30 rokov.
  • Mládežnícke výmeny v rámci programu Erasmus+: krátkodobá výmena (5 až 21 dní), v rámci ktorej majú skupiny mladých ľudí z rôznych krajín vo veku od 13 do 30 rokov možnosť stretnúť sa, spoločne bývať a pracovať na spoločných projektoch.
  • Erasmus pre mladých podnikateľov: cezhraničný výmenný program, vďaka ktorému sa môžu mladí či nádejní podnikatelia učiť od skúsených kolegov, ktorí riadia malé podniky v inej zúčastnenej krajine.

Inštitúcie EÚ využívajú mechanizmy na dialóg s mladými ľuďmi prostredníctvom rôznych iniciatív, ako sú napríklad Dialóg EÚ s mládežou alebo dialógy s občanmi