Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Młodzież w całej Europie wzywa do podjęcia działań na rzecz klimatu

Ostatnia aktualizacja wtorek, 28/09/2021

<p>Ostatnie dziesięciolecie było najgorętszym w historii pomiarów. Tysiące młodych osób na całym świecie wzywały do podjęcia pilnych działań w dziedzinie klimatu.</p>

Ten globalny ruch wzywa uczniów na całym świecie do opuszczenia piątkowych lekcji i podjęcia protestu pod hasłem #FridaysForFuture. Wszystko zaczęło się w sierpniu 2018 r., kiedy 15-letnia Greta Thunberg rozpoczęła przed budynkiem szwedzkiego parlamentu protest na rzecz podjęcia bardziej stanowczych działań w dziedzinie klimatu. Krok po kroku ruch ten rozprzestrzenił się na cały świat. Greta zyskała uznanie w świecie, w 2019 i 2020 r. otrzymała nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla oraz została wybrana człowiekiem roku 2019 magazynu „Time”.

Protestujący proszą światowych liderów między innymi o respektowanie porozumienia paryskiego, które było pierwszym w historii prawnie wiążącym ogólnoświatowym porozumieniem w sprawie zmiany klimatu, podpisanym w 2015 r. przez 195 krajów. Głównym celem porozumienia jest ograniczenie wzrostu temperatury globalnej do 2°C powyżej poziomu przedindustrialnego do końca obecnego stulecia oraz podejmowanie wysiłków mających na celu ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C.

Demonstracja młodzieży na rzecz klimatu w Brukseli z udziałem Grety Thunberg (Bruksela, 21.02.2019)

Żądania młodych 

Młode osoby są świadkami kolejnych kryzysów ekologicznych na całym świecie i większość ich protestów dotyczy zarówno kwestii globalnych, jak i lokalnych. Młodzi aktywiści ekologiczni czują gniew w obliczu braku wystarczających zmian, mimo że naukowcy nieustannie przestrzegają nas, że jesteśmy coraz bliżej punktu, z którego nie będzie już odwrotu. 

„Po co mam się uczyć dla przyszłości, której niedługo może nie być, kiedy nikt nic nie robi, by tę przyszłość ocalić? Po co poznawać fakty, kiedy najważniejsze z nich nic dla naszego społeczeństwa nie znaczą?” – Greta Thunberg.

W przeprowadzonym niedawno badaniu młode osoby wskazały ochronę środowiska i walkę ze zmianą klimatu jako podstawowy priorytet dla Unii Europejskiej (Eurobarometr 478). Mieszkańcy całej UE są bardzo zaniepokojeni zmianą klimatu i wspierają działania, których celem jest jej powstrzymanie (Eurobarometr w sprawie zmiany klimatu).

Czego chcą młodzi? Wiele młodych osób działających w ruchu na rzecz klimatu wzywa do radykalnych zmian, aby opanować kryzys klimatyczny – na przykład do przyspieszenia działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zakończenia inwestycji w paliwa kopalne, ochrony różnorodności biologicznej i przywracania ekosystemów.

Protesty te wyraźnie świadczą o tym, że aktywizm młodzieży zajmuje istotne miejsce zarówno w Europie, jak i poza jej granicami. Osoby młode są motorem zmian w swoich społecznościach. Wzywają one dorosłych do wzięcia na siebie odpowiedzialności za ocalenie przyszłości.

W jaki sposób Unia Europejska wspiera młodych aktywistów?

Działania w dziedzinie klimatu stanowią sedno Europejskiego Zielonego Ładu – ambitnego pakietu środków, od dążenia do redukcji emisji gazów cieplarnianych, przez inwestowanie w najnowocześniejsze badania naukowe i innowacje, po zachowanie naturalnego środowiska Europy. 

UE oraz jej państwa członkowskie uczestniczą w międzynarodowych staraniach na rzecz walki ze zmianą klimatu w ramach konwencji klimatycznej ONZ. 

Wraz z tymi działaniami politycznymi UE oferuje młodym osobom i organizacjom młodzieżowym różne możliwości finansowania. Mimo że zakres tych programów jest szerszy, oferują one możliwość prowadzenia projektów w dziedzinie zmiany klimatu:

  • Europejski Korpus Solidarności: inicjatywa oparta na wolontariacie, umożliwiająca młodym osobom wniesienie rzeczywistego wkładu w różnych dziedzinach, w tym na rzecz ochrony środowiska. W programie mogą wziąć udział młode osoby w wieku 17–30 lat.
  • Wymiany młodzieży Erasmus+: umożliwiają młodym osobom w wieku 13–30 lat z różnych krajów poznanie się, wspólne mieszkanie i pracę nad wspólnymi projektami w krótkich okresach (5–21 dni).
  • Program „Erasmus” dla młodych przedsiębiorców: program wymiany transgranicznej, który daje nowym lub aspirującym przedsiębiorcom szansę uczenia się od doświadczonych przedsiębiorców, jak prowadzić małą działalność gospodarczą w innym kraju uczestniczącym w programie.

Instytucje Unii oferują mechanizmy dialogu z młodymi osobami, takie jak dialog UE z młodzieżą oraz dialog z obywatelami i inne inicjatywy.