Skip to main content
© European Union, 2020 © European Union, 2020

Mladi u cijeloj Europi pozivaju na djelovanje u području klime

Posljednje ažuriranje utorak, 28/09/2021

<p>Proteklo desetljeće bilo je najtoplije otkada se vrše mjerenja. Stoga su tisuće mladih pozvale na hitno djelovanje u području klime diljem svijeta.</p>

#FridaysForFuture je globalni pokret u okviru kojega, među ostalim, učenici diljem svijeta petkom ne idu na nastavu, nego na prosvjede. Sve je počelo u kolovozu 2018. s tada petnaestogodišnjom Gretom Thunberg i njezinim prosvjedima za konkretnija djelovanja u području klimatske politike pred švedskim parlamentom. Malo-pomalo taj se pokret proširio svijetom. Greta je postala poznata u cijelom svijetu, nominirana je za Nobelovu nagradu za mir 2019. i 2020., a časopis Time ju je 2019. proglasio osobom godine.

Prosvjednici od svjetskih vođa traže, među ostalim, poštovanje Pariškog sporazuma, prvog univerzalnog pravno obvezujućeg globalnog sporazuma o klimi koji je 2015. potpisalo 195 zemalja. Njegov je glavni cilj ograničiti porast temperature do kraja stoljeća na ne više od 2 °C (po mogućnosti 1,5 °C) u odnosu na predindustrijsko doba.

Prosvjedi mladih u Bruxellesu za zaštitu klime, na kojima je prisutna Greta Thunberg (Bruxelles, 21. 2. 2019.)

Zahtjevi mladih 

Mladi u cijelom svijetu svjedoci su stalnih ekoloških kriza, a na prosvjedima zahtijevaju djelovanje na lokalnoj i globalnoj razini. Mladi aktivisti za zaštitu okoliša bune se jer se nije dovoljno toga promijenilo unatoč stalnim upozorenjima znanstvenika da se bližimo točki s koje nema povratka. 

Zašto da učim za budućnost koja uskoro možda neće postojati dok nitko ne radi ništa kako bi spasio tu budućnost? Zašto da pamtim činjenice ako najvažnije činjenice našem društvu očito ne znače ništa? – Greta Thunberg

Prema nedavnom istraživanju mladi smatraju da bi zaštita okoliša i borba protiv klimatskih promjena trebali biti prioriteti Europske unije (istraživanje Eurobarometra 478). Građani cijelog EU-a vrlo su zabrinuti zbog klimatskih promjena i podupiru mjere za rješavanje tog problema (istraživanje Eurobarometra o klimatskim promjenama).

Što mladi žele? Mnogi mladi koji su se angažirali u borbi protiv klimatskih promjena pozivaju na radikalne promjene, primjerice mjere za ubrzano smanjenje emisija stakleničkih plinova, zaustavljanje ulaganja u fosilna goriva, zaštitu bioraznolikosti i obnovu ekosustava.

Prosvjedi jasno pokazuju važnost aktivizma mladih u Europi i izvan nje. Mladi, kao predvodnici promjena u svojim zajednicama, pozivaju odrasle da preuzmu odgovornost za spašavanje njihove budućnosti.

Kako Europska unija može poduprijeti mlade aktiviste?

Djelovanje u području klime u središtu je europskog zelenog plana, ambicioznog paketa mjera koje obuhvaćaju sve od nastojanja da se smanje emisije stakleničkih plinova i ulaganja u najsuvremenija istraživanja i inovacije do očuvanja prirodnog okoliša Europe. 

EU i njegove države članice sudjeluju u međunarodnim nastojanjima u borbi protiv klimatskih promjena u okviru Konvencije UN-a o klimi. 

Uz to što omogućuje političko djelovanje, EU financira i razne druge programe za mlade i organizacije mladih. Iako se ti programi ne odnose samo na klimatske promjene, moguće je prijaviti projekte na tu temu:

  • Europske snage solidarnosti: volonterska inicijativa kojom se mladima omogućuje da daju izravan doprinos u različitim područjima, među ostalim i u području zaštite okoliša; prijaviti se mogu mladi u dobi od 17 do 30 godina
  • razmjene mladih u okviru programa Erasmus+: mladima od 13 do 30 godina iz različitih zemalja omogućuje se da se upoznaju, zajedno žive i rade na kratkoročnim projektima (5 – 21 dana)
  • Erasmus za mlade poduzetnike: program prekogranične razmjene kako bi se novim ili potencijalnim poduzetnicima pružilo priliku da uče od iskusnih malih poduzetnika iz druge zemlje koja sudjeluje u programu

Institucije EU-a održavaju dijalog s mladima putem dijaloga EU-a s mladima, dijaloga s građanima i drugih inicijativa.