Skip to main content
Službene internetske stranice Europske unijeSlužbene internetske stranice EU-a

Europske snage solidarnosti

Zajedno snažniji.

Projekti solidarnosti

Osnaživanje mladih

Projekti solidarnosti daju mogućnost poduzetnim mladima da provode projekte u svojoj zemlji. Uvjeti su jednostavni: 

  • mora biti uključeno najmanje pet mladih
  • projekt bi trebao trajati 2 – 12 mjeseci
  • svi sudionici moraju biti registrirani na portalu Europskih snaga solidarnosti 
  • projekt se može provoditi u punom ili nepunom radnom vremenu.

Kako vaša organizacija može pomoći?

Ako znate za skupinu mladih koji žele učiniti nešto korisno za svoju zajednicu, recite im za projekte solidarnosti i potaknite ih da se prijave.

Financijska sredstva mogu im pomoći u rješavanju problema u njihovim zajednicama, pomaganju određenoj skupini ili razvoju lokalnih mogućnosti. Usto je vođenje vlastitog projekta vrijedno iskustvo učenja.

Potpora mladim pokretačima projekata

Kako bi im se zahtjev odobrio, skupina koja pokreće neki projekt mora jasno definirati temu zajedničkog projekta. Projekt mora koristiti lokalnoj zajednici, a aktivnosti svih sudionika moraju se jasno navesti.

Skupina može zatražiti pomoć izvana. Na primjer, mogu odlučiti surađivati s etabliranom organizacijom koja u njihovo ime može podnijeti zahtjev za financijska sredstva i dati im smjernice o administrativnim i financijskim pitanjima. Proces učenja mogao bi olakšati i savjetnik (netko s iskustvom u radu s mladima, primjerice). 

Ako pomoć pruža etablirana organizacija, ona bi se većinom trebala usmjeriti na potporu sudionicima pri obavljanju administrativnih i financijskih zadaća tijekom projekta. Međutim, organizacija može ponuditi potporu i smjernice i u utvrđivanju i dokumentiranju ishoda učenja.

Financiranje

Europske snage solidarnosti mogu pomoći skupinama mladih pokrivanjem troškova upravljanja projektima (priprema i provedba aktivnosti, evaluacija, širenje i naknadne aktivnosti) u visini do 500 eura mjesečno. Mogu biti pokriveni i troškovi uključivanja savjetnika u projekt, a može se podnijeti i zahtjev za pokrivanje izvanrednih troškova potpore mladima s manje mogućnosti.

Prijava

Prijava za projekte solidarnosti jednostavan je postupak – ne morate imati partnere u inozemstvu ni oznaku kvalitete. U obrascu prijave odgovarate na pitanja zašto želite provesti projekt, koje su koristi za zajednicu i koje će se aktivnosti provoditi. U ime skupine mladih može se prijaviti bilo koja javna ili privatna organizacija (imajte na umu da je ovo aktivnost mladih) ispunjavanjem obrasca prijave. Ta je mjera dostupna samo zemljama sudionicama programa.