Skip to main content

Europske snage solidarnosti

Zajedno snažniji.

Osposobljavanje i potpora za sudionike

Program Europske snage solidarnosti sudionicima i organizacijama sudionicama nudi niz usluga koje se odnose na učenje, osiguranje i druge važne elemente. 

Sve su usluge osmišljene u skladu s načelima Europskih snaga solidarnosti

One pomažu i u održavanju visoke razine kvalitete programa i jamče pravilnu validaciju aktivnosti.

Opće mrežno osposobljavanje

Opće mrežno osposobljavanje besplatno je dostupno svim registriranim kandidatima i sudionicima na portalu Europskih snaga solidarnosti. Među njegovim su modulima:

  • misija Europskih snaga solidarnosti
  • uloge i odgovornosti sudionika
  • međukulturna svijest
  • zdravlje i sigurnost
  • i još mnogo toga.

Mrežna jezična potpora

Mrežna jezična potpora (OLS) sudionicima omogućuje da poboljšaju znanje jezika na kojem će raditi. Pristupa joj se preko EU Academy, platforme Europske komisije za e-učenje.

Dostupna je za sve službene jezike EU-a: bugarski, češki, danski, njemački, grčki, engleski, estonski, španjolski, finski, francuski, irski, hrvatski, mađarski, talijanski, litavski, latvijski, malteški, nizozemski, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski i švedski. Internetska usluga učenja jezika dostupna je i za baskijski, galješki i katalonski.

Kad vaša organizacija odabere sudionike za neku od aktivnosti Europskih snaga solidarnosti koja traje najmanje dva mjeseca, treba im e-poštom poslati korisničke podatke za OLS. 

Osposobljavanje

Ciklus osposobljavanja i vrednovanja namijenjen je i sudionicima i organizacijama sudionicama.  

Sudionici dugoročnih aktivnosti imaju pravo sudjelovati u:

  • osposobljavanju prije odlaska (samo za prekogranične aktivnosti) 
  • osposobljavanju po dolasku
  • vrednovanju na sredini aktivnosti (samo za aktivnosti koje traju najmanje 6 mjeseci) 
  • godišnjem susretu Europskih snaga solidarnosti.

Organizacijama sudionicama ponuđeni su sljedeći tečajevi:

  • osposobljavanje za organizacije koje su nedavno dobile oznaku kvalitete
  • godišnji susret za organizacije s oznakom kvalitete.

Osposobljavanje služi tome da se organizacije upoznaju sa svojim ulogama i odgovornostima, dobiju praktične i tehničke informacije o upravljanju projektima i važnim elementima programa, kao i potporu u razvoju kvalitetnih projekata i mogućnost umrežavanja.

Osiguranje

Sudionici svih aktivnosti Europskih snaga solidarnosti moraju uvijek biti u sigurnom okruženju. 

Tijekom projekta osigurani su od trenutka kad se upute u zemlju domaćina do kraja drugog mjeseca nakon završetka aktivnosti. 

Sudionici prekograničnih aktivnosti (koje se provode u više od jedne zemlje) imaju:

  • dopunsko osiguranje preko Europske komisije uz Europsku karticu zdravstvenog osiguranja (EKZO) ili osiguranje u zdravstvenom sustavu zemlje domaćina 
  • osnovno osiguranje preko Europske komisije ako ne mogu besplatno dobiti EKZO ili ako nemaju pravo na osiguranje na temelju nacionalnog regulatornog okvira. 

Ako ih ne pokriva nacionalni zdravstveni sustav, eventualni troškovi sudionika aktivnosti organiziranih u njihovoj zemlji bit će nadoknađeni.

Organizacija s ulogom primatelja mora se pobrinuti za to da sudionik ima Europsku karticu zdravstvenog osiguranja, a ako to nije moguće, da je pokriven planom obveznog osiguranja koje pružaju Snage.

Više informacija o osiguranju i potpori i upute za ugovaranje osiguranja pronađite na internetskim stranicama osiguravajućeg društva.

Vize i boravišne dozvole

Za boravak u partnerskoj zemlji u kojoj se provodi aktivnost ili za putovanje iz te zemlje sudionici će možda trebati vizu. 

Zahtjev za vizu treba predati dovoljno rano jer postupak može potrajati i nekoliko tjedana. 

Za dodatnu pomoć ili savjete o pitanjima kao što su vize, boravišne dozvole i socijalna sigurnost obratite se nacionalnoj agenciji i/ili Izvršnoj agenciji.  

Portal EU-a o useljavanju dobar je izvor općih informacija o vizama i dozvolama za kratkotrajni i dugotrajni boravak. 

Ugovori sa sudionicima

Prije putovanja u inozemstvo svi sudionici individualnih volonterskih aktivnosti u okviru Europskih snaga solidarnosti moraju potpisati ugovor o sudjelovanju, u kojem treba definirati barem sljedeće aspekte:

  • prava i odgovornosti u vezi s osiguranjem i financijskim doprinosom Snaga 
  • zadaće koje treba odraditi tijekom aktivnosti
  • očekivane ishode učenja.

Mentorstvo

Sudionicima bi za trajanja aktivnosti trebalo dodijeliti mentora. On im može pomoći pri integraciji u novu organizaciju ili u drugu zemlju ako volontiraju ili rade u inozemstvu.

Youthpass

Youthpass je alat dostupan svim sudionicima Snaga koji im pomaže da odrede i dokumentiraju ishode učenja ostvarene u okviru projekta. Omogućuje im da opišu što su radili i naučili, uključujući stečene informalne ili neformalne vještine. Sve se to službeno evidentira u potvrdi Youthpass. Više od milijun mladih već je koristilo taj alat i dobilo potvrdu Youthpass.  

Ovisno o tome kakvo vam je priznavanje potrebno, izrada potvrde Youthpass može vam pomoći i u sastavljanju životopisa za Europass

Organizacije sudionice pomažu sudionicima da promisle o tome što su naučili i dokumentiraju svoje ishode učenja uz pomoć Youthpassa ili nekog od drugih nacionalnih ili EU-ovih alata za vrednovanje.

Potvrda o sudjelovanju

Taj dokument potvrđuje sudjelovanje u aktivnostima Europskih snaga solidarnosti. Nakon završetka planirane aktivnosti i ispunjavanja ankete o svojem iskustvu sudionici imaju pravo na potvrdu koju im putem portala Europskih snaga solidarnosti izdaje neka od uključenih organizacija.