Usposabljanje in podpora za udeležence
Evropska solidarnostna enota zagotavlja številne podporne storitve za udeležence in sodelujoče organizacije, ki zadevajo učenje, zavarovanje in druge pomembne elemente.
Storitve zagotavljajo skladnost z načeli evropske solidarnostne enote.
Omogočajo tudi visoko kakovostno raven v evropski solidarnostni enoti in zagotavljajo pravilno potrjevanje dejavnosti.
Splošno spletno usposabljanje
Splošno spletno usposabljanje je usposabljanje za vse registrirane kandidate in udeležence. Na voljo je prek portala evropske solidarnostne enote. Med moduli so:
- poslanstvo evropske solidarnostne enote
- vloge in odgovornosti udeležencev
- medkulturna ozaveščenost
- zdravje in varnost
- in še številni drugi.
Spletna jezikovna podpora
Spletna jezikovna podpora je namenjena izboljšanju znanja jezika, ki ga bodo udeleženci potrebovali pri delu. Spletna jezikovna podpora gostuje na korporativni platformi Evropske komisije za upravljanje učenja, ki se imenuje EU Academy.
Storitev je na voljo v vseh uradnih jezikih EU: angleščini, bolgarščini, češčini, danščini, estonščini, finščini, francoščini, grščini, hrvaščini, irščini, italijanščini, latvijščini, litovščini, madžarščini, malteščini, nemščini, nizozemščini, poljščini, portugalščini, romunščini, slovaščini, slovenščini, španščini in švedščini. Spletna storitev za učenje jezikov je poleg tega na voljo tudi za baskovščino, galicijščino in katalonščino.
Ko organizacija izbere udeleženca za dejavnost v evropski solidarnostni enoti, ki traja dva meseca ali več, mora udeležencu z elektronsko pošto poslati podatke za prijavo v spletno jezikovno podporo.
Usposabljanje
Krog usposabljanj in vrednotenj je namenjen udeležencem in sodelujočim organizacijam.
Udeleženci dolgoročnih dejavnosti so upravičeni do naslednjih usposabljanj:
- usposabljanje pred odhodom (samo za čezmejne dejavnosti)
- usposabljanje ob prihodu
- vmesno vrednotenje (samo dejavnosti, ki trajajo najman šest mesecev)
- letno srečanje evropske solidarnostne enote
Sodelujočim organizacijam bodo koristila naslednja usposabljanja:
- usposabljanje za organizacije, ki so pred kratkim pridobile znak kakovosti
- letno srečanje za organizacije z znakom kakovosti
Usposabljanje bi moralo zagotoviti razumevanje vloge in odgovornosti organizacije, dati praktične in tehnične informacije o upravljanju projektov, obveščati o pomembnih značilnostih enote, podpreti organizacije pri razvoju kakovostnih projektov in zagotavljati možnosti mreženja.
Zavarovanje
Udeleženci v dejavnostih evropske solidarnostne enote morajo biti vedno v varnem okolju.
Med trajanjem dejavnosti bodo zavarovani od trenutka, ko se odpravijo v državo gostiteljico do konca drugega meseca po zaključku dejavnosti.
Udeleženci v čezmejnih dejavnostih (ki vključujejo več kot eno državo) imajo:
- poleg evropske kartice zdravstvenega zavarovanja (EKZZ) ali zavarovanja v zdravstvenem sistemu države gostiteljice še dodatno zavarovanje, ki ga zagotavlja Evropska komisija
- osnovno zavarovanje, ki ga zagotavlja Evropska komisija, če udeleženec ne more brezplačno pridobiti evropske kartice zdravstvenega zavarovanja ali če ni upravičen do kritja v skladu z nacionalnim regulativnim okvirom
Vsi stroški udeležencev v dejavnostih, ki so organizirane v domači državi, bodo povrnjeni, če jih ne krije nacionalni zdravstveni sistem.
Država gostiteljica mora zagotoviti, da ima udeleženec evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, in če to ni mogoče, da ima obvezno zdravstveno zavarovanje, ki ga zagotavlja enota.
Več informacij o zavarovanju in podpori ter navodila za sklenitev zavarovanja so na voljo na spletnih straneh zavarovalnice.
Vizumi in dovoljenja za prebivanje
Za bivanje v tujini v partnerski državi, ki gostuje dejavnost, ali za potovanje iz te države je morda potreben vizum.
Priporočeno je, da udeleženci zaprosijo za vizum dovolj vnaprej, saj je lahko za izdajo vizuma potrebno več tednov.
Za pomoč in nasvet o zadevah, kot so vizumi, dovoljenja za prebivanje in socialna varnost se obrnite na nacionalno agencijo in/ali izvajalsko agencijo.
Dober vir splošnih informacij o vizumih za kratkoročno in dolgoročno bivanje in dovoljenjih za prebivanje je portal EU za priseljevanje.
Sporazumi z udeleženci
Pred potovanjem v tujino morajo vsi udeleženci individualne prostovoljske dejavnosti v okviru evropske solidarnostne enote podpisati sporazum o sodelovanju. Sporazum mora opredeliti vsaj naslednje vidike dejavnosti:
- pravice in odgovornosti v zvezi z zavarovanjem in finančnim prispevkom, ki ga zagotavlja evropska solidarnostna enota,
- naloge, ki se bodo izvajale med dejavnostjo,
- predvideni učni rezultati.
Mentorstvo
Udeleženci bi morali biti deležni osebne podpore prek mentorstva med trajanjem dejavnosti. To jim lahko pomaga pri vključevanju v organizacijo, ki je za njih nova, in v drugo državo, če opravljajo prostovoljstvo ali delo v tujini.
Youthpass
Youthpass – ki je na voljo vsem udeležencem enote – je orodje, ki pomaga opredeliti in dokumentirati učne rezultate, ki so jih dosegli v projektu. Omogoča jim, da opišejo, kaj so delali in kaj so se naučili, vključno z neformalnimi in priložnostnimi spretnostmi. Vse to je uradno dokumentirano s potrdilom Youthpass. Orodje je do zdaj uporabilo več kot 1 milijon mladih, ki so tudi prejeli potrdilo.
Odvisno od vrste priznanja, ki ga potrebujete, vam lahko potrdilo Youthpass tudi pomaga pri oblikovanju vašega življenjepisa Europass.
Sodelujoče organizacije lahko udeležencem pomagajo pri razmisleku o tem, kaj so se naučili, in pri dokumentiranju njihovih rezultatov s pomočjo orodja Youthpass ali drugih nacionalnih orodij za potrjevanje.
Potrdilo o udeležbi
Potrdilo potrjuje udeležbo v dejavnostih evropske solidarnostne enote. Potem ko udeleženec zaključi načrtovano dejavnost in izpolni vprašalnik o pridobljenih izkušnjah, lahko prejme potrdilo, ki ga prek portala evropske solidarnostne enote izda ena od organizacij v okviru dejavnosti.