Skip to main content

Európai Szolidaritási Testület

A közösség ereje

A résztvevőknek nyújtott képzés és támogatás

Az Európai Szolidaritási Testület egy sor támogató szolgáltatást kínál a részt vevő fiatalok és szervezetek számára a tanulás, a biztosítás és más fontos elemek garantálása érdekében. 

Ezek az Európai Szolidaritási Testület általános elveinek érvényesülését szolgálják, 

emellett biztosítják az Európai Szolidaritási Testületen belül a kiváló színvonal fennmaradását és a tevékenységek megfelelő érvényesítését.

Általános online képzés

Az általános online képzés minden regisztrált jelölt és résztvevő számára szabadon hozzáférhető a Szolidaritási Testület honlapján keresztül. A képzés a következő modulokból áll:

  • az Európai Szolidaritási Testület küldetése;
  • a résztvevők szerep- és feladatkörei;
  • interkulturális tudatosság;
  • egészség és biztonság;
  • és még sok más témakör.

Online nyelvi támogatás

Az online nyelvi támogatás abban hivatott segíteni a résztvevőknek, hogy fejlesszék azt a nyelvet, amelyet tevékenységük során használni fognak. Az online nyelvi támogatás az Európai Bizottság EU Akadémia elnevezésű szervezeti tanulásmenedzsment-platformján működik.

Ez a lehetőség az EU valamennyi hivatalos nyelve esetében elérhető, melyek a következők: angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, horvát, ír, lengyel, lett, litván, magyar, máltai, német, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák és szlovén. Az online nyelvtanulási szolgáltatás ezen kívül a baszk, a galíciai és a katalán nyelvre is kiterjed.

Ha egy szervezet egy résztvevőt az Európai Szolidaritási Testület valamely, legalább kéthónapos tevékenységére választ ki, e-mailben meg kell küldenie a résztvevő számára azokat a bejelentkezési adatokat, amelyekkel az online nyelvi támogatást igénybe tudja venni. 

Képzés

A képzési és értékelési ciklusban az önkéntesek és a szervezetek egyaránt részt vesznek.  

A hosszú távú tevékenységekben részt vevők a következő képzésekre jogosultak:

  • indulás előtti felkészítő tréning (csak a külföldi tevékenységek esetében); 
  • érkezéskor biztosított képzés;
  • félidős értékelés (csak a legalább 6 hónapig tartó tevékenységek esetében); 
  • az Európai Szolidaritási Testület éves rendezvénye.

A részt vevő szervezetek a következő képzéseket vehetik igénybe:

  • képzés a minőségi védjegyet nemrégiben elnyert szervezetek számára;
  • a minőségi védjeggyel rendelkező szervezetek éves rendezvénye.

A képzéseknek biztosítaniuk kell, hogy a szervezetek megértsék szerepüket és felelősségüket, a projektek menedzsmentjével kapcsolatos gyakorlati és technikai információkat szerezhessenek, megismerjék a Testület fontosabb jellemzőit, támogatást kapjanak minőségi projektek kidolgozásához, és hálózatépítési lehetőségekhez jussanak.

Biztosítás

A Testület által szervezett tevékenységek során az egyik legfontosabb szempont az, hogy a résztvevők folyamatosan biztonságban legyenek. 

Az önkéntesek a tevékenységük teljes időtartama alatt végig biztosítva vannak, azaz attól a perctől fogva, hogy elindultak otthonról a fogadó országba, egészen a tevékenység végét követő két hónap elteltéig. 

A határokon átnyúló (egynél több országot érintő) tevékenységekben részt vevők:

  • az Európai Bizottság által finanszírozott kiegészítő biztosításban részesülnek, amely az európai egészségbiztosítási kártya (EHIC) vagy a fogadó ország állami egészségbiztosítója révén elérhető szolgáltatásokat egészíti ki; 
  • elsődleges biztosításban részesülnek, amelyet az Európai Bizottság akkor biztosít, ha a résztvevő nem kaphat ingyenes európai egészségbiztosítási kártyát, vagy a fogadó országban nem jogosult biztosításra. 

A belföldi tevékenységek résztvevői minden olyan felmerülő költségért visszatérítést kapnak, amelyeket a nemzeti egészségügyi rendszer nem vállal.

A fogadó szervezet köteles biztosítani, hogy a résztvevő rendelkezzen európai egészségbiztosítási kártyával, és ha ez nem lehetséges, gondoskodnia kell arról, hogy a résztvevő a Testület által előírt kötelező biztosítási rendszer keretében biztosítva legyen.

A biztosítással és a támogatással kapcsolatos további információkról, valamint a biztosítás igénylésének módjáról a biztosítótársaság weboldalán olvashat részletesebben.

Vízum és tartózkodási engedélyek

Előfordulhat, hogy a résztvevőknek vízumot kell beszerezniük ahhoz, hogy a tevékenységük helyszínéül szolgáló fogadó partnerországban tartózkodhassanak, illetve onnan továbbutazhassanak. 

A résztvevők számára kifejezetten javasolt, hogy időben nyújtsák be vízumkérelmüket az illetékes hatóságokhoz, mivel a dokumentum kiállítása akár hetekbe is telhet. 

A vízumot, a tartózkodási engedélyt vagy a társadalombiztosítást érintő kérdésekkel kapcsolatban további segítségért vagy tanácsért forduljon országa nemzeti irodájához és/vagy a Végrehajtó Ügynökséghez.  

Az uniós bevándorlási portál a rövid és hosszú távú vízumokkal és tartózkodási engedélyekkel kapcsolatos általános információk hasznos forrása. 

A résztvevőkkel kötött megállapodások

Mindenkinek, aki az Európai Szolidaritási Testület által támogatott egyéni önkéntes tevékenységben vesz részt, külföldi kiutazását megelőzően részvételi megállapodást kell aláírnia, amelyben mindenképpen szerepelniük kell a tevékenységgel kapcsolatos alábbi információknak:

  • a biztosítással és a Testület pénzügyi támogatásával kapcsolatos jogok és kötelezettségek; 
  • a tevékenység során végrehajtandó feladatok;
  • a várt tanulási eredmények.

Mentorálás

Gondoskodni kell arról, hogy a résztvevők tevékenységük teljes időtartama alatt mentorálás formájában személyes támogatást kapjanak. A mentorálás célja, hogy megkönnyítse a beilleszkedést az új szervezetbe, illetve – ha az önkéntességre vagy munkavégzésre külföldön kerül sor – a másik országba.

Youthpass

A Youthpass a Testület valamennyi résztvevője számára hozzáférhető eszköz, melynek segítségével a fiatalok azonosíthatják és dokumentálhatják a projekt során szerzett ismereteiket és tapasztalataikat. A Youthpass segítségével számba vehetik, mit értek el és mit tanultak. Azokra a készségekre is kitérhetnek, amelyeket informális vagy nem formális tanulás útján szereztek. Mindezt hivatalosan igazolja a Youthpass tanúsítvány. Mindezidáig több mint egymillió fiatal használta a rendszert és szerezte meg a tanúsítványt.  

Attól függően, hogy a résztvevők mely készségeiket, illetve tanulási eredményeiket szeretnék elismertetni, a Youthpass tanúsítvány abban is segítségükre lehet, hogy összeállítsák Europass-önéletrajzukat. 

A szervezetek feladata elősegíteni, hogy a résztvevők – a Youthpass vagy más uniós vagy nemzeti értékelési eszköz segítségével – tudatosíthassák a tanultakat, és dokumentálni tudják a tanulási folyamat eredményeit.

A részvételt tanúsító oklevél

Az oklevél az Európai Szolidaritási Testület tevékenységeiben való részvételt igazolja. Azok a résztvevők, akik a kitűzött tevékenységet végrehajtották, és a tapasztalataikra irányuló kérdőívet kitöltötték, tanúsító oklevélben részesülnek. A dokumentumot az Európai Szolidaritási Testület portálján keresztül a részt vevő szervezetek valamelyike állítja ki.