Znak jakości
Znak Jakości Europejskiego Korpusu Solidarności poświadcza, że organizacja uczestnicząca w Korpusie jest zdolna zapewnić niezbędne warunki młodym ludziom biorącym udział w działaniach solidarnościowych.
Organizacja uczestnicząca musi przestrzegać zasad i standardów jakości określonych w przewodniku po programie.
Organizacja może ubiegać się o znak jakości w zakresie wolontariatu – w roli organizacji wspierającej lub organizacji przyjmującej. Od 2021 r. dodatkowy rodzaj znaku jakości (znak jakości dla organizacji wiodącej) umożliwia jego posiadaczom ubieganie się o finansowanie w uproszczony sposób.
Znak jakości daje organizacji dostęp do możliwości w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności i do puli młodych ludzi zmotywowanych do działania.
Za pomocą tych formularzy wniosku (ESC50) można w każdej chwili ubiegać się o znak jakości. Agencje krajowe potrzebują około 8 tygodni na rozpatrzenie wniosków. Gdy Twoja organizacja uzyska znak jakości, zachowuje on ważność przez cały okres trwania bieżącego programu w latach 2021–2027.
Znak jakości zapewnia Twojej organizacji dostęp do portalu dla organizacji (wcześniej znanego jako PASS, tj. system administracji i wsparcia pośrednictwa, dostępny w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności). Możesz korzystać z portalu, aby publikować oferty dla młodych ludzi i szukać potencjalnych uczestników.
Znak jakości nie jest niezbędny w przypadku projektów solidarnościowych.
Do udziału w Europejskim Ochotniczym Korpusie Pomocy Humanitarnej potrzebny jest inny rodzaj znaku jakości.
Organizacje mające siedzibę w państwie członkowskim UE lub w państwie trzecim stowarzyszonym z Programem:
- Wniosek należy złożyć w agencji narodowej w kraju, w którym organizacja ma siedzibę
Organizacje mające siedzibę w państwie trzecim stowarzyszonym z Programem:
- Bałkany Zachodnie i Liechtenstein – złóż wniosek do Centrum Współpracy z Krajami Europy Południowo-Wschodniej SALTO (centrum wspierania możliwości kształcenia i szkolenia na zaawansowanym poziomie)
- kraje Partnerstwa Wschodniego, Rosja i Norwegia – złóż wniosek do Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodniej i Kaukazu SALTO
- kraje regionu Morza Śródziemnego – złóż wniosek do SALTO EuroMed.
Korzystaj z następujących źródeł w celu znalezienia organizacji partnerskich:
- baza zawierająca dane wszystkich akredytowanych organizacji/organizacji posiadających znak jakości
- portal, w którym organizacje mogą się zarejestrować i uzyskać numer identyfikacyjny programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (szukaj, wpisując w okienku wyszukiwania np. nazwę miasta)
- platforma projektów Europejskiego Korpusu Solidarności – umożliwia przegląd wszystkich projektów finansowanych w ramach tej inicjatywy
- OTLAS – baza zawierająca dane organizacji partnerskich.